Руската икономика е на път да се свие с повече от 10% през 2022 г., което би било най-големият спад на брутния вътрешен продукт от първите години след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.

Това заяви във вторник бившият руски финансов министър Алексей Кудрин, съобщава Ройтерс, цитирайки РИА Новости, пише днес БНР.

Русия е изправена пред нарастваща инфлация и бягство на капитали, като същевременно се бори с евентуално неизпълнение на дълга (неспособност за обслужване на държавния дълг), след като Западът наложи тежки санкции заради стартиралата на 24 февруари руска военна инвазия в Украйна.

Министерството на икономиката и финансите на Русия в момента работи по нови макропрогнози, отбеляза Кудрин, който сега е ръководител на Сметната палата, съобщава руска държавната агенция РИА "Новости".

"Официалната прогноза ще бъде за спад на БВП през тази година с повече от 10%", каза Кудрин, който беше финансов министър на Владимир Путин от 2000 до 2011 година.

Предишните прогнози на руското правителство предвиждаха ръст на брутния вътрешен продукт от 3% тази година, след като икономиката нарасна с 4,7% през 2021 г.

Източник, близък до руското правителство, пожелал анонимност, твърди пред "Ройтерс", че министерството на икономиката предвижда свиване на БВП с между 10% и 15% през тази година.

Свиването от 10% би представлявало най-големия спад на брутния вътрешен продукт от 1994 г. насам, според данни на Световната банка и Международния валутен фонд.

Вчера Световната банка прогнозира, че през 2022 г. руският БВП ще се сви с 11,2%, но предупреди, че има още по-негативен сценарий, при който спадът може да бъде с 20 на сто.